Teknoloji Caddesi
Metin KANLIKOYAK

Akıllı telefonlar POS cihazına dönüşüyor!

16 Ekim 2019 Çarşamba
Metin KANLIKOYAK

Zamanla yarış ve teknolojinin gelişimi sonucu artık çoğu işlemi akıllı telefonlarımızdan yapar hale geldik...

Modern vergi yazılımları ve raporlama çözümlerinde dünya lideri Sovos’un regülasyon teknolojileri alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Foriba’yı satın almasının ardından iki şirket yetkilileri, gelecek hedeflerine yönelik olarak ilk basın toplantısını düzenledi. Toplantıda dünya ve Türkiye e-Dönüşüm pazarının değerlendirmesini yapanSovos Avrupa Yönetici Direktörü James Buckley ve Sovos Foriba CEO’su Koray Gültekin Bahar, Sovos-Foriba birleşmesiyle global pazardaki şirketlerin regülatif zorunluluklara uyum süreçlerinin hızlanacağını açıkladı.

Toplantıda söz konusu birleşmenin üç ana bileşeni olduğu belirtilirken, bu unsurlar Sovos’un dijital bir dünya için sunduğu ilk uçtan uca global vergi çözümünün geliştirilmesi, Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerindeki şirketlerin yeni vergi zorunluluklarına uyum sağlamalarına destek verilmesi ve büyük ölçekli SAP projelerinin desteklenmesi olarak açıklandı.

Sovos Avrupa Yönetici Direktörü James Buckley, birleşmenin ardından öncelikli olarak, Foriba çözümlerini Sovos S1 Platform’una entegre etmek üzere çalışmalara başladıklarını söyledi. Buckley, “Bu entegrasyon tamamlandığında, özellikle çokuluslu şirketlerin uyumluluk operasyonlarını merkezileştirmelerine ve global vergi gerekliliklerini daha kapsamlı bir şekilde yerine getirebilmelerine yardımcı olacağız” dedi. Global e-Dönüşüm pazarına ilişkin bilgiler de veren Buckley, “Ekonomileri katma değerli vergiye dayanan ülkelerde yer alan işletmelerin, 2025 yılına kadar tüm faturalarının %75’ini elektronik ortama geçirmeleri ve fatura değişimini çok kısa sürelerde ya da gerçek zamanlı olarak gerçekleştirmeleri bekleniyor” şeklinde konuştu.

Sovos Foriba CEO’su Koray Gültekin Bahar ise toplantıda Türkiye e-Dönüşüm pazarına ilişkin değerlendirmeler yaptıktan sonra sunacakları yeni hizmetin müjdesini verdi. Güvenli mobil ödeme ve elektronik belge yönetim sistemi uygulamasının 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle devreye girdiğini ve artık akıllı telefonların POS cihazına dönüşeceğini hatırlatan Bahar, Sovos Foriba olarak Türkiye’de bu konuda hizmet sunan öncü şirketlerden biri olacaklarını belirtti. Bahar, “Gelir İdaresi Başkanlığınca devreye alınan uygulamayla kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörlerde e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar gibi elektronik uygulamalar hayata geçirilecek. Bu konuda tüm hazırlıklarımızı tamamladık. 5 farklı ödeme firması ile anlaşma yaptık” dedi.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme