Teknoloji - Telekomünikasyon

Sosyal medyada paylaşım yaparken iki kere düşünün!

28 Mart 2019 Perşembe

Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık her üç kişiden birinin kişisel verilerine izinsiz bir şekilde erişilebiliyor.

Kişisel verilerin kötüye kullanımı veya yanlış ellere geçmesinin yaratabileceği ciddi sonuçlara rağmen Türkiye’de kullanıcıların dörtte biri karşılığında ücretsiz bir ödül aldıklarında rahatlıkla gizliliklerinden vazgeçip verilerini paylaşıyor.

Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırma, Türkiye’de yaklaşık her üç kişiden birinin (%30) kişisel verilerine izinsiz bir şekilde erişildiğini ortaya koydu. Bu durum kullanıcılar için birçok farklı sonuç doğurabiliyor. Örneğin, Türk katılımcıların yarısından fazlası (%55) bu tür bir olayın kendilerini strese soktuğunu dile getirdi. %8’lik bir kesim maddi zarara uğrarken spam ve reklamlarla rahatsız edilenlerin oranı ise %23 oldu.

Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, çevrimiçi dünyanızın gizli kalmasını sağlamak ve verilerinizin kötüye kullanılmasını engellemek için şu adımları nerdi:

  • Sosyal medyada paylaşım yaparken iki defa düşünün. Görüşlerinizi veya bilgilerinizi herkesle paylaşmanın daha büyük etkileri olabilir mi? Paylaştığınız içerik şimdi ya da ileride size karşı kullanılabilir mi veya zarar verebilir mi?
  • İnternetteki hesaplarınızın parolalarını ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşmayın. Sevdiklerinizle hesaplarınızı paylaşmak iyi ya da kullanışlı bir fikir gibi görünebilir fakat bu aynı zamanda parolalarınızın çalınma ihtimalini de artırır. Parolalarınızı kendinize saklayın, böylece ilişkileriniz kötüye giderse gizli bilgilerinizi koruyabilirsiniz.
  • Çevrim içi gizlilik konusunu ciddiye alın, çok gerekli olmadığı takdirde üçüncü taraflarla bilgilerinizi paylaşmayın. Böylece verilerinizin yanlış ellere geçme ihtimalini azaltırsınız.
  • Hassas verilerinizi saklayıp korumak için Kaspersky Password Manager gibi yasal uygulamalar kullanın. Bu sayede bilgileriniz potansiyel tehditlere karşı güvende olur.
  • Kişisel verilerinizi ele geçirmeye yönelik birçok farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, Kaspersky Security Cloud ve Kaspersky Internet Security gibi güvenilir güvenlik çözümleri kullanın.

 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme