Piyasa

İstihdam piyasası ivme kazandı

15 Kasım 2017 Çarşamba

Ekim ayında yeni iş ilanı sayısı ise Ekim 2016’ya göre %35 arttı. Turizm, Üretim-Endüstriyel Ürünler ve Bilişim sektörlerinde geçen yılın aynı ayına göre %30’ların üzerinde ilan yayınlandı.

 

 

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in yaklaşık dokuz yıldır aylık olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Ekim 2017 dönemine ait verileri açıklandı. İş günü ortalaması baz alınarak yapılan değerlendirmelere göre; Ekim ayında 18.886 adet yeni iş ilanı yayınlandı, ilan sayısında bir önceki yılın aynı ayına oranla %35, geçen aya göre %8 artış kaydedildi.

 

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “İstihdam piyasası yılı hareketli kapatacağının sinyallerini veriyor”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi Eylül ayı verilerini yorumlarken, “Yeni iş ilanı sayısında hem geçen aya göre hem de geçen yılın rakamlarına göre önemli bir artış yaşanıyor. Böylece yaz başından itibaren başlayan yükseliş trendinin, Eylül ayından sonra Ekim ayında da devam ettiğini görüyoruz. Tüm veriler bize, istihdam piyasasının yılın son çeyreğini hareketli kapatacağına dair olumlu sinyaller veriyor” açıklamasını yaptı.

 

İK Uzmanının yükselişi sürüyor

Ekim ayında öne çıkan pozisyonlar arasında ilk sırayı 8.211 ilanla Satış Temsilcisi alırken, bunu 6.048 ilanla Mühendis, 2.785 ilanla Muhasebe Elemanı, 1.439 ilanla Teknisyen, 1.154 ilanla Satış Müdürü izledi. Tüm pozisyonlarda genel bir artış yaşanırken, teknik pozisyonlara olan ilginin Ekim ayında da devam ettiği görüldü. Geçen aya göre en çok artış gerçekleşen pozisyonların Yazılım Uzmanı (%11,4), Satış Müdürü (%8,6) ve Tekniker (%8,6); geçen yıla göre de Yazılım Uzmanı (%42,6), Teknisyen (%35,9) ve Mühendis (%32,8) pozisyonları olduğu ortaya çıktı. Yine geçen aydan itibaren yükselişe geçen İK Uzmanı pozisyonunun bu ay da yükselişine devam etmesi işe alım döneminin hareketliliğini koruduğunu gösterdi.

 

Sektörlerdeki canlılık devam ediyor

Ekim ayının lider sektörleri sıralamasında, Tekstil sektörü 6.147 ilanla liderliğini korudu. Bu sektörü 5.616 ilanla Üretim-Endüstriyel Ürünler, 5.397 ilanla Yapı, 4.647 ilanla Bilişim ve 4.634 ilanla Hizmet sektörleri izledi. Ekim 2016’ya göre Turizm sektöründe %39, Üretim-Endüstriyel Ürünler sektöründe %35 ve Bilişim sektöründe ise %33 artış yaşandı.

 

Sanayi kenti Konya’da dikkat çekici hareketlilik

İl bazında yapılan sıralamada, İstanbul toplam 40.542 ilanla yine ilk sırayı aldı. İstanbul’u 7.505 ilanla Ankara, 5.041 ilanla İzmir, 4.465 ilanla Bursa ve 3.865 ilanla Kocaeli izledi. İller bazında incelendiğinde geçen yıla göre en çok artış yakalayan şehirler Antalya, Tekirdağ, Konya ve Ankara olurken, özellikle Konya’nın hem geçen yıla göre hem de geçen aya göre yükselişte olması dikkat çekici bir gelişme olarak rakamlara yansıdı.

 

“İşin Olsun” piyasanın nabzını tutuyor

Kariyer.net’in mavi yaka iş ihtiyaçlarını karşılamak için hayata geçirdiği lokasyon bazlı iş arama uygulaması “İşin Olsun”un verilerine göre, Ekim ayında en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar Şoför/Sürücü, Garson, Sekreter, Aşçı ve Temizlik Görevlisi oldu. Uygulamada en çok aranan pozisyonlar ise Ekim ayında Garson, Komi, Aşçı, Personel ve Temizlik Görevlisi olarak sıralandı.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme