Emtia

Petrolde spekülasyona dikkat!

5 Ocak 2017 Perşembe

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, Petrol piyasalarının 2017’ye iyi başlamasına rağmen ilerideki yolun engebeli gözüktüğüne dikkat çekti

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, petrol piyasalarının 2017’ye iyi başlamasına rağmen ilerideki yolun engebeli gözüktüğünü belirterek büyük spekülatif pozisyonların petrol piyasası için önemli bir risk oluşturabileceğini söyledi. ABD’de hava ılımana dönerken, doğal gazın ağır darbe aldığını ifade eden ünlü stratejist Ole Hansen, “Kısa vadede momentumun petrolü daha yukarıya taşıma olasılığı var” dedi.

Ole Hansen, petrole ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Petrol piyasaları 2017’ye, Aralıkta da görüldüğü gibi, büyük kârlarla başladı. Önümüzdeki haftalarda dikkatler doğrudan Opec ve Opec dışı üreticilerin üretimi kısma taahhütleri üzerinde olacak. Bu cephede Kuveyt ve Oman’dan gelen bilgiler şu ana kadar destekleyiciydi, fakat petrolün canlanması için gidilecek yolun engebeli olma olasılığı büyük.“

“Petrolde düşük dalgalanma görülürken, aynısı doğalgaz için söylenemez. 2016’da en iyi performansı -%59 artış- gösteren bu emtia, bugün Asya açılışında 14 ayın en büyük düşüşünü yaşadı. Aralıktaki ralliye katkıda bulunan dondurucu soğuklar önümüzdeki iki hafta içinde yerini daha ılıman bir havaya bırakıyor.”

“Opec üretim kısıtlamalarının görünümü ve ABD’de mevsim normallerinin altındaki soğuk hava, Aralık ayında ABD’de işlem gören enerji vadeli işlemleri için spekülatif talepte bir sıçrama yarattı. Aralık’ın tam işlem yapılan son haftasında beş enerji sözleşmesi için de alımlar devam etti. WTI (Batı Teksas) ham petrolü, doğalgaz ve ULSD’deki (Ultra Düşük Kükürtlü Dizel) net uzun pozisyonlar 2,5 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, RBOB (benzin) net uzun pozisyonları 22 ayın en yüksek seviyesinde kaldı. “

“Ham petrolde Aralık’ta görülen güçlü momentum büyük olasılıkla petrolü kısa vadede daha yüksek seviyelere taşıyacak gibi görünüyor. Bu, 900 milyon varile yakın WTI ve Brent ham petrolünde spekülatif petrol pozisyonu tutan fonlar için bir rahatlama sağlayabilir. Bu pozisyonlar 2016 sonunda iyi kâr getirdi, fakat yeni bir aya ve yıla girerken, bu erken aşamada potansiyel zararlar o kadar kabul edilebilir değil.”

“Bu büyüklükteki bir rekor pozisyon, önümüzdeki haftalarda petrol piyasaları için en büyük risk ve bir düzeltmeye neden olabilecek bir risk. Bu, ya işaretleri ortaya çıkmaya başlayan aldatmalardan ve/veya Nijerya ve Libya gibi üretim kısıtlamasından muaf, sorunlara boğulmuş ülkelerin üretimi artırmasından kaynaklanabilir.”

“Brent petrolünde yukarı yönlü potansiyeli bu aşamada $60/varil ötesinde sınırlı görüyoruz. Brent petrolündeki forward eğrisi halen Eylül’deki $57,50/varil LCOH7 fiyatına kıyasla $59,50/varil üzerinden işlem gören en yüksek LCOU7 fiyatının seviyesinde. Bu, üretim kısıtlamalarının sadece altı ay süreceği ve ABD üretiminin 2017 ikinci yarısında muhtemelen hızlanacağı varsayımına dayanıyor.”

Şimdilik, momentum treninin durması için bir neden olmadığını ifade eden Ole Hansen, “Bu sebeple elinde uzun pozisyon bulunanların çıkmalarında bir fayda bulunmuyor. LCOH7’de $56,40/varil ve CLG7’de $53,40/varil altında bir kırılma bu karar için ilk test olacaktır “ dedi.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme