Emtia

Petroldeki düşüş Türkiye'ye yaradı

10 Ağustos 2016 Çarşamba

Ata Yatırım'ın raporuna göre, Türkiye uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarındaki düşüşten son yıllarda en çok faydalanan ülkelerden biri

Ata Yatırım’ın analistleri son raporunda rakamlarla Türkiye Petrol ithalat rakamlarını araştırdı. Rapora göre Türkiye son üç yılda petrol fiyatlarının düşüşünden en çok faydalanan ülkelerden biri oldu.

Sermaye piyasalarında bu yıl 25’inci yılını kutlayan Ata Yatırım’ın analistleri son raporunda rakamlarla Türkiye Petrol ithalat rakamlarını araştırdı. Rapora göre Türkiye son üç yıldapetrol fiyatlarının düşüşünden en çok faydalanan ülkelerden biri oldu.

Rakamlara göre 2013’ten beri petrol fiyatlarındaki düşüş, toplam ithalatımızı 50 milyar dolar azalttı. Rapor 2011 yılında GSYH’nin %10’u olan cari açığın, 2016’da %4.4’e gerileyeceğini ve bu durumun yapısal reformlar için büyük bir fırsat sunduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin öncü finans kuruluşlarından Ata Yatırım yayınladığı rapor Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarındaki düşüşten son yıllarda en çok faydalanan ülkelerden biri olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Temmuz 2014 öncesinde uzun bir süre 100 – 120 dolar arasında seyreden petrol fiyatları, arzın talebin üzerinde oluşması beklentisi ile düşüşe geçti ve 2014 yılını 57 dolar ile kapattı. Brent petrolün ortalaması 2014 yılında 99 dolar / varil olurken, 2015 yılı ortalama Brent petrol fiyatı ise 54 dolar / varile geriledi. Arz baskısının devam etmesi ve talebin arza ayak uyduramaması nedeniyle 2016 yılı başından bu yana Brent petrolün ortalaması 42 dolar / varil olarak oluşmuştu.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme