Emlak

Şubat'ta "Ev" için kredi çektik

15 Mart 2017 Çarşamba

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre: En hızlı stok erimesi %6.5 ile Şubat ayında yaşandı

 

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısı yayınlandı. Endeks sonuçlarına göre, Şubat ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.46, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.79 oranında gerçekleşti. Satışlarda %48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımının gerçekleştiği Şubat ayında, ayrıca %6.5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi yaşandı. 

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Şubat ayı sonuçlarını değerlendirenGYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlattıkları ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının da olumlu etkisinin, endekste somut bir şekilde görüldüğünü vurguladı. 

20 yıl vade kampanyası sektörü hareketlendirdi
GYODER Başkanı Aziz Torun, “Endekse göre, stok erime hızının %6.5’e ulaşması sonucu, yeni konut stoklarında son 16 ayın en hızlı aylık erimesi yaşandığını görüyoruz. Kampanyanın banka kredisiyle desteklenmesi de, sektör adına olumlu bir adımdır. Kredi mekanizması etkin bir şekilde çalıştırılınca, satışlarda en yüksek banka kredisi kullanım oranı %48 ile Şubat ayında gerçekleşti. Bu verilere, Mart sonuna kadar devam eden ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının eklenmesi de sektörün hareketlenmesinde etkili oldu” dedi. 

Yeni konutların fiyatı Şubat’ta %0.46 arttı
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Şubat ayında bir önceki aya göre %0.46oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %73.30 oranında artış yaşandı. Şubat ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.61 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.06 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5puan fazla artış gösterdi. 

Banka kredisi oranında hızlı yükseliş 
Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, Kasım ayında %15, Aralık’ta %22 Ocak’ta %27olan banka kredisi kullanım oranı Şubat’ta %48’ye yükseldi. Şubat ayında peşinat kullanım oranı%29, senet kullanım oranı ise %24 olarak gerçekleşti. 

1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut satışında artış 

Şubat ayında satışı gerçekleştirilen konutların %23’ü bitmiş konut stoklarından, %77’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Şubat ayında, bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde%0.57, 2+1 konut tipinde %0.40, 3+1 konut tipinde %0.40 ve 4+1 konut tipinde %0.07 oranında artış yaşandı. 

Konut tiplerinin tümünde yükseliş var

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.53, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.66, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.34, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.35, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda%0.07 oranında artış görüldü. 

Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalamanın altında

Türkiye’de yatırım yapan yabancılara ‘vatandaşlık hakkı’ verilmesiyle ilgili düzenlemenin yürürlüğe girdiği bir dönemde; markalı konut projelerinden yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı, Ocak ayına göre 1 puan artarak %4 oldu. Yabancılara satış oranının son 6 aylık ortalaması %10 olarak gerçekleşmişti.  

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme