Bankacılık

Dövizzedeler Meclis'e başvurdu

7 Aralık 2013 Cumartesi - AKŞAM

Dövize endeksli konut kredisi çekip mağdur olan 1.026 kişi Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvurdu

BANKA kredisinde döviz mağduru olanlara iki seçenekli karar çıktı. TBMM Dilekçe Komisyonu, dövize endeksli kredi çektiklerini ve dövizin aşırı yükselmesi sonucu mağdur olduklarını beyan eden bin 26 kişinin dilekçesini işleme aldı.

Dilekçe Komisyonu, mağdurların bankalarla anlaşma zemininin oluşturulması amacıyla, mağdur temsilcileri, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, BDDK, Türkiye Bankalar Birliği’yle en fazla dövize endeksli kredi vermiş olan banka temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı. 

MACARLAR DA YAŞADI

Dilekçe Komisyonu, bu çalışmadan netice alınamaması halinde ise ‘geriye dönük döviz sabitlemesi’ formülünün işletileceği bir yasa çıkarılmasını önerdi. Komisyon’un kararında, “Aynı sorun 2011’de yılında Macaristan’da yaşanmıştır. Macaristan’ın bu sorunu, yasa çıkararak ‘geriye doğru döviz sabitlemesi’ yoluyla çözmüştür” denildi. Komisyon ayrıca dövizzedelerin büyük bölümünün, Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli mortgage aldığı ve dövizdeki aşırı yükseliş nedeniyle ödeme güçlüğüne düşüp mağdur olduğuna dikkat çekti.

BİLİNÇLİ DAVRANILMADI BANKALAR UYARMADI

MECLİS Dilekçe Komisyonu’nun aldığı kararda şu noktalara dikkat çekildi: ? TÜKETİCİLER, düşük faizli finansman olması dolayısıyla döviz geliri olmadığı halde dövize endeksli kredi alarak bilinçli tüketici gibi davranmamıştır. ? Bankalar, müşterileri Japon Yeni ve İsviçre Frangı cinsinden borçlanmaya teşvik etmiş ve yeteri bilgilendirmeyi yapmamıştır.  ? Bankalar, kur farkından dolayı aldıkları ücretleri faiz getirisi olarak göstermişlerdir. Böyle bir faiz haksız kazanç ve sebepsiz zenginleşme olarak yorumlanabilir.

2008 KRİZİ SONRASI PATLADI

Japon Yeni ve İsviçre Frangı’nın 2008 krizi öncesi stabil değeri sebebiyle taraflarca en çok tercih edilen döviz cinsleridir. Ancak 2008 yılının ikinci yarısı itibarıyla yıllardır stabil seyreden Japon Yeni ve İsviçre Frangı’nın Türk Lirası karşısındaki değerleri fahiş artışlar göstermiş ve bu döviz cinsleriyle kredi sözleşmesi imzalayan birçok tüketici borcunu ödeyemeyecek duruma düşmüştür. 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme