Bankacılık

Toplam kredi stoğu 1,9 Trilyon lira

10 Mart 2017 Cuma

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Üyesi kuruluşları tarafından kullandırılan nakit krediler 2017 Ocak itibarıyla, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 1.922 milyar TL oldu.

 

Bankalar Birliği Risk Merkezi Ocak bülteni açıklandı.. İşte o rapor:

 

Nakit kredilerin 1.828 milyar TL’lik bölümü bankalar, 43 milyar TL’si finansal kiralama şirketleri, 28 milyar TL’si finansman şirketleri ve 23 milyar TL’si faktoring şirketleri tarafından kullandırılmıştır.

Tasfiye olunacak alacaklar 2017 Ocak itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 69 milyar TL olmuştur. Tasfiye olunacak alacak oranı ise yüzde 3,2'den yüzde 3,5 seviyesine yükselmiştir.

2017 Ocak döneminde tasfiye olunacak alacakların toplam nakit kredilere oranı bankalarda yüzde 3,4, faktoring şirketlerinde yüzde 6,4, finansal kiralama şirketlerinde yüzde 6,4 ve finansman şirketlerinde yüzde 3,3’dür.

Ticari nitelikli kredilerin toplam içindeki payı 2017 Ocak dönemi itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan arttı.

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan ticari kredilerin toplam nakit krediler içindeki payı 2017 Ocak dönemi itibarıyla, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 puan artarak yüzde 76 olmuştur. İmalat sanayi yüzde 25,7 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü toptan perakende ticaret (yüzde 17,4) ve inşaat sektörü (yüzde 11,8) takip etmiştir.

Elektrik, Gaz ve Su Kaynakları sektörü bir yıl içerisinde yüzde 42,4’lük kredi artış oranı ile dikkat çekmiştir. Ticari krediler içinde en yüksek paya sahip imalat sanayine sağlanan krediler ise son bir yıl içerisinde yüzde 18,6 artmıştır.

2017 Ocak dönemi itibarıyla tahsili gecikmiş alacak oranı en yüksek olan sektör; yüzde 4,7 ile Toptan ve Perakende sektörü olmuştur. Bunu yüzde 4 ile İnşaat Sektörü takip etmiştir. Tasfiye olunacak alacak tutarının 2017 Ocak döneminde en fazla arttığı sektör ise yüzde 42 ile Toptan ve Perakende sektörü olmuştur.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam hacmi 459 milyar TL oldu.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları 2017 Ocak dönemi itibarıyla, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında artarak 459 milyar TL olmuştur. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 15,5 ile konut kredilerinde gerçekleşmiştir. Tüm bireysel nitelikli ürünler toplamda bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterirken, konut kredileri yüzde 1 oranında artmıştır.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin yüzde 38’ini konut kredileri, yüzde 18’ini kredi kartları, yüzde 6,8'ini taşıt kredileri ve yüzde 37,3'ünü diğer ihtiyaç kredileri oluşturmuştur.

Bireysel nitelikli krediler toplam tahsili gecikmiş alacak tutarı bir yıl içerisinde yüzde 22 artarak 22,3 milyar TL olmuştur. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacak oranı ise yüzde 4,2'den yüzde 4,6 seviyesine yükselmiştir.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterilerinin (takipteki krediler hariç) sayısı 28,2 milyon oldu.

Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,1 milyon artarak 28,2 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı 16,3 bin TL düzeyinde gerçekleşmiştir.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme