BES

BES, 90 milyar lirayı aşar

17 Ocak 2017 Salı

AvivaSA CEO'su Kuruca, "BES'te 10 yıl içinde 90 milyar liralık ilave fon büyüklüğüne ulaşmak hedefleniyor. Ama ben bunun aşılacağını düşünüyorum." dedi.

Sabancı Holding Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, bireysel emeklilik sektörünün ciddi bir büyüme ivmesi içerisinde olduğunu belirterek Otomatik Katılım ile sektörün daha canlı bir yıl geçireceğini söyledi.

Son 5 yılda bireysel emeklilik toplam fon büyüklüğünün, yıllık ortalama yüzde 34’lük büyümeyle, 2016 sonunda 60,8 milyar TL’ye ulaştığını kaydeden Haluk Dinçer,katılımcı sayısının ise 6,6 milyona ulaştığına işaret etti.  Dinçer, "Büyüme devam edecek; ancak Türkiye’de bireysel emeklilik fonlarının penetrasyonu hala OECD ortalamasının oldukça altında. Toplam fon büyüklüğü, 2015 yılsonu itibariyle Türkiye’de, GSYİH’nin yüzde 2,4’ünü oluşturuyor. GSYİH’ye oranla fon büyüklüğüne göre, Türkiye, OECD ülkeleri içinde 32. sırada yer alıyor. Ayrıca, tasarrufların milli gelire oranı kriteri de çok önemli. TÜİK’in son raporunda tasarruf oranımız yüzde 25 seviyesinde açıklandı. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerle kıyaslarsak bu düşük bir oran. Tasarruf oranı Çin’de yüzde 49, Hindistan’da yüzde 32, Güney Kore’de yüzde 36, Endonezya’da yüzde 32 seviyelerinde. Ülke olarak gidecek daha çok yolumuz var" diye konuştu.

AVİVASA SEKTÖR LİDERİ

Son derece başarılı kapattıkları 2015’in ardından, sürdürülebilir büyümelerini, karlılıklarını ve liderliklerini güçlendirdikleri bir 2016 geçirdiklerini vurgulayan AvivaSA’nın yeni CEO’su Fırat Kuruca ise şöyle konuştu: “Emeklilik Gözetim Merkezi’nin verilerine göre, 2015’e nazaran, fon büyüklüğünde yüzde 28 ve katılımcı sayısında yüzde 6 büyüme yakaladık. Devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünde 11,8 milyar TL ve katılımcı sayısında yaklaşık 900 bin kişi seviyelerine ulaştık. Toplam 18 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe, fon büyüklüğünde yüzde 19,4 pazar payıyla liderliğimizi sürdürüyoruz. Aralık sonu itibariyle toplam müşteri sayımız 2 milyonu aştı. Piyasa değerimiz ise, 2014 yılında gerçekleşen halka arzımızdan bu yana yüzde 38 artarak 2,3 milyar TL seviyesine ulaştı. 2016 yılında ise, hisse senedi fiyat artışımız yüzde 16 oldu. ”

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin iyi bir performans gösterdiğini belirten Kuruca, “2016 yılında emeklilik yatırım fonları ortalamada enflasyonun üzerinde bir performans yakaladı. Geçtiğimiz 10 yıllık dönemde sektör katılımcısına ortalamada, enflasyonun 43 puan üzerinde getiri sağladı. 2017 yılında da piyasa gelişmelerine bağlı olmak kaydıyla sektörün enflasyonun üzerinde reel getiri sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

'115 ŞİRKET BİZİ TERCİH ETTİ'

Yeni yılla birlikte devreye giren Otomatik Katılım uygulamasından sonra da BES sektöründe liderliklerini sürdüreceklerini inandığını vurgulayan Kuruca; “Bu iddiamızın en önemli kanıtı, başlayalı 16 gün olan Otomatik Katılım uygulamasında, aralarında ülkemizin dev holdinglerinin de yer aldığı, 115 şirketin bizi tercih etmesidir. Otomatik Katılım’a özel oluşturduğumuz uzman saha ekiplerimiz, var olan çoklu dağıtım kanallarımız, hızlı ve kolay İK çözümleri sunan online platformumuzla Otomatik Katılıma hazırız. 1.000 ve üzeri çalışana sahip firmaların yüzde 95’i ile birebir görüştük. Kademeli geçiş kapsamında tüm potansiyel firmalara ulaşıp onları bilgilendirmeye devam ediyoruz.” dedi.

OTOMATİK KATILIM 2. REFORM NİTELİĞİNDE

Otomatik Katılım’ın ülkemize neler katacağına ilişkin görüşlerini de paylaşan Kuruca, sözlerine şöyle devam etti: “Kamu otoritesi, ülke tasarruf oranını artırmak için ciddi çalışmalar yürütüyor. 2013 yılında bireysel emeklilik sistemine yüzde 25 devlet katkısının getirilmesi bu çalışmalarda önemli bir aşama olmuştu. Sonrasında gündeme taşınan Otomatik Katılım uygulaması ise, kamunun ülkemizdeki tasarruf oranını artırmak adına getirdiği önemli bir diğer reform… 2023 yılında bireysel emeklilik pazarının 400 milyar TL’nin üzerinde bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Sektörün beklediği birtakım gelişmelerin de gerçekleşmesiyle 2023 hedeflerinde BES’e ayrılan payın büyük oranda gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Otomatik katılımın hayata geçmesi ile birlikte, sisteme kademeli olarak 14 milyon kişinin katılması bekleniyor. 2017 yılında, öncelikli olarak kamu dahil 6,5 milyon kişi sisteme katılmış olacak. Bu düzenlemeyle, 10 yıllık dönemde 90 milyar TL'lik tasarruf oluşturulması öngörülüyor. Yüzde 25 oranındaki devlet katkısı, dünyada örneği olmayan bir uygulama. Bu katkı, sistemi teşvik etmek üzere sistem katılımcılarına bir fırsat olarak veriliyor. Ayrıca, bir defaya mahsus 1.000 TL’lik ek devlet katkısını ve emeklilikte yıllık gelir sigortası alınması halinde birikimin yüzde 5’i kadar ek devlet katkısı ödeneceğini de unutmamak gerekiyor.”

 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme